POWRÓT

Wycieczka 17.06.2018

 

17 czerwca 2018 roku odbyła się piesza wycieczka ścieżkami dawnego Helikonu zorganizowana z inicjatywy Studenckiego Koło Naukowego PHYSIS.

TRASA:

 Wieża Zamkowa, Cudowne Źródło, Ścieżka Nimf, Ścieżka Miłości, platforma widokowa Trafalgar, Perła Zachodu, powrót ścieżką poprowadzoną wzdłuż prawego brzegu rzeki Bóbr, Jelenia Góra. 
 

W wycieczce udział wzięli studenci SKN PHYSIS wraz z opiekunem Koła Panią dr Moniką Sobolak. Przewodnikiem wycieczki był Pan mgr Eugeniusz Gronostaj, który nie tylko zdradził nam wiele ciekawostek dotyczących historii Jeleniej Góry i okolic, ale również pokazał mniej znane zakamarki dawnego Helikonu. W tajniki ziół z Borowego Jaru wprowadzała nas Pani Ewa. Dowiedzieliśmy się między innymi jak zrobić lipową czekoladę, rosyjską herbatę Iwan Czaj, chipsy z babki lekarskiej, napary na biegunki. Podpowiedziała jaką rośliną zastąpić kapustę gotując gołąbki oraz co warto dorzucić do wiosenno-letniej sałatki. Do naszego grona dołączył także Pan dr Jerzy Januszewicz z Zakładu Edukacji Techniczno-Informatycznej oraz zaprzyjaźnieni pasjonaci pieszych wędrówek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki, a w szczególności Panu mgr. Eugeniuszowi Gronostajowi i Pani Ewie, którzy podzielili się z nami swoją nieocenioną wiedzą i doświadczeniem.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy gorąco do lektury artykułu "Bogactwo przyrodniczo-historyczne Borowego Jaru w rozwoju turystyki i aktywnego wypoczynku" autorstwa Pana Eugeniusza Gronostaja i Pani Agnieszki Łętkowskiej oraz do uczestnictwa w kolejnych edycjach wypraw ścieżkami dawnego Helikonu.

ARTYKUŁ/PRZEWODNIK