POWRÓT

Specjalność – Inżynieria oprogramowania

Specjalność – Inżynieria oprogramowania

Kierunek Edukacja Techniczno-Informatyczna:

 

 

SPECJALNOŚĆ

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA

 
 
 
 
 
Inżynieria oprogramowania to dziedzina inżynierii, zajmująca się przede wszystkim różnymi aspektami oprogramowania: od analizy i określania wymagań użytkownika poprzez projektowanie, implementację i wdrożenie aż do pielęgnowania oprogramowania. Inżynieria oprogramowania skupia się głównie na stronie praktycznej tworzenia oprogramowania.
 
Program specjalności obejmuje przedmioty informatyczne związane z klasyczną informatyką jak również
dotyczące wytwarzania oprogramowania. Ogólna wiedza w zakresie dotyczącym metod i technologii wytwarzania oprogramowania uzupełniana jest zajęciami praktycznymi, co umożliwia poznanie specyfiki wytwarzania systemów informatycznych. Jednocześnie program specjalności przygotuje absolwenta do pełnienia różnych funkcji w projekcie
informatycznym: analityka, projektanta czy programisty.
 
 
 

Sylwetka absolwenta:

 

 
Absolwent specjalności posiada szeroką wiedzę informatyczną, z podkreśleniem języków i technik programowania, metod i narzędzi informatycznych, oprogramowania i sprzętu komputerowego.
 
Przyjęto założenie, że absolwent będzie przygotowany zarówno do pracy zespołowej (np. członek zespołu projektowego), jak i samodzielnego rozwiązywania problemów (np. zarządzanie grupą programistów) oraz zarządzania małą firmą informatyczną.
 
Absolwent będzie zatem przygotowany do samodzielnego projektowania i implementacji oprogramowania komputerowego, a także będzie mógł pracować w zespołach programistycznych, które wytwarzają różnego rodzaju oprogramowanie, w tym zaawansowane systemy informatyczne.
 
Absolwent znajdzie również zatrudnienie w obszarach zastosowań informatyki.
 
Absolwent będzie posiadał umiejętności samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów, dzięki temu będzie mógł szybko dostosować się do zmieniającego się rynku pracy związanego z dynamicznym rozwojem informatyki. Ponadto będzie przygotowany do samodzielnego dokształcania się w oparciu o zdobytą wiedzę oraz do samodzielnego poszerzania umiejętności w pracy zawodowej.
 
Ponadto absolwent posiada znajomość języka angielskiego umożliwiającą sprawne korzystanie z dokumentacji, oprogramowania i sprzętu, zna podstawy przedsiębiorczości, etyczne i prawne aspekty wykonywanego zawodu oraz jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
 
 
 

Przykładowe stanowiska pracy:

 

 1. administrator systemów (wsparcie dla użytkowników),
 2. administrator baz danych,
 3. administrator sieci komputerowych,
 4. analityk i projektant baz danych,
 5. analityk systemów dziedzinowych (rozpoznawanie i specyfikacja wymagań),
 6. architekt oprogramowania,
 7. inżynier obsługi systemów komputerowych,
 8. projektant i wykonawca niewielkich sieci,
 9. projektant systemów komputerowych,
 10. programista (udział w zespole, implementacja funkcji większych systemów),
 11. specjalista ds. informacyjnych systemów zarządzani,
 12. specjalista od sprzętu typu PC i urządzeń peryferyjnych,
 13. tester oprogramowania,
 14. wdrożeniowiec,
 15. webmaster.

 

REKRUTACJA NA KIERUNEK