POWRÓT

Koło Naukowe z Zakresu Fizjologii 12-13.01.2017

Badania wydolnościowe drużyn piłkarskich w KPSW

 

12 i 13 stycznia 2017 w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze zostały przeprowadzone badania wydolnościowe dla czterech drużyn trampkarzy Karkonoskiego Klubu Sportowego "JELENIA GÓRA" oraz juniorów "Granicy" Bogatynia, "Lotnika" Jeżów Sudecki i "Olimpii" Kowary.

Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Pan mgr Leszek Harapin (Zakład Wychowanie Fizyczne). Badania przeprowadzono w ramach działalności Koła Naukowego z Zakresu Fizjologii pod opieką Pani dr Małgorzaty Fortuny (Zakład Fizjoterapia). Pani Doktor dokonała wyboru prób i testów oraz nadzorowała przebieg badań. Warto podkreślić, że do przeprowadzania pomiarów u zawodników czynnie włączyli się studenci drugiego roku fizjoterapii: Adrian Markiewicz, Gracjan Socha, Kamil Walczewski, Patryk Winiarz i Tomasz Zabłocki.

W ramach promocji Uczelni, przed badaniami, zawodnicy zwiedzili obiekty KPSW, po czym przystąpiono do badań właściwych, w skad ktróch wchodziły:

- badania spirometryczne,

- ocena składu ciała,

- ocena poziomu wydolności tlenowej (próba Astranda),

- ocena poziomu wydolności beztlenowej (test Wingate).

 

Celem prowadzonych badań jest określenie:

- poziomu predyspozycji do zmian adaptacyjnych,

- poziomu wydolności układu oddechowego,

- poziomu wydolności tlenowej,

- efektywność restytucji, szybkość regeneracji zmian zmęczeniowych,

- sklasyfikowanie zawodników pod względem wydolności tlenowej i beztlenowej.

 

Po trzech miesiącach badania zostaną powtórzone, co pozwoli na ocenę stanu przygotowania zawodników po przepracowaniu okresu przygotowawczego. Wyniki badań będą także ważnym narzędziem w planowaniu pracy szkoleniowej dla trenerów.

 

Informacje (w tym zdjęcia i krótki film) o badaniach można także znaleźć na stronie Karkonoskiego Klubu Sportowego "JELENIA GÓRA":

http://www.kksjeleniagora.eu/news.php?readmore=645

 

Poniższe zdjęcia: Kamil Walczewski